Industrial areas and business opportunities in South-East Estonia

Plastik

5_plastik

Plastitööstusel on kaasaegses majandussüsteemis kasvav roll. Ka Eestis on see valdkond teinud viimastel kümnenditel läbi kiire arengu nii tehnoloogias kui ka toodete turustamises, mille tulemusena pakutakse Baltikumi parimat taset.

Eestis on esindatud kõik põhilised plastide töötlemise tehnoloogiad – survevalu, kile- ja profiiliekstrusioon, pneumovormimine, rotatsioonvalu, vaakumvormimine, mehaaniline töötlemine, vahttoodete vormimine ja sardplasttoodete valmistamine.

Eesti kummi- ja plastitööstuse moodustavad ligi 200 peamiselt väikese ja keskmise suurusega ettevõtet, millest edukaimad on paindlikud, kaasaegset tehnoloogiat kasutavad ja välisturundust väärtustavad organisatsioonid. Valdkonna tulevik on tugevalt seotud ekspordiga ja ka praegu liigub valdav osa toodangust välismaale. Eesti Statistikaameti andmetel on plasti ja plasttoodete eksport viimasel neljal aastal jõudsalt kasvanud ja jõudnud 226,8 miljonist (2010) 307 miljonini (2013).

plastitoostus_EST

Plastitööstuse müük ja eksport.
Allikas: Eesti Statistikaamet

Võrumaal toodetut kasutatakse näiteks Bombardier mootorsaanide ja Soome riigiraudteel sõitvate rongide istmete valmistamisel. Võrumaal tehtavate elastomeerist sahaterade abil hoitakse talviseid teid lumevabana Eestis, Skandinaavias ja mujal Euroopas, ning maakonnas toodetavaid plastaknaid müüakse edukalt Euroopa turgudel.

Võrumaa suurimad plastitöötlemisega tegelevad ettevõtted on Estelaxe OÜ, Polüpakend OÜ ja Rehpol AS.

Silmapaistev näide sektorist:

Estelaxe OÜ

Estelaxe OÜ asutati 2008. aastal ning see põhineb täielikult Eesti erakapitalil. Veel üsna noor ettevõte on välja kasvanud piirkonnas tunnustatud metallifirmast Lapi MT.

Estelaxe OÜ alustas istmepatjade polsterdamisega ning on tänaseks jõudnud vaakum-kuumutusmeetodil ABS- ja HDPE-plaatidest ning elastomeerist detailide valmistamiseni. Lisaks elastomeerile kasutab ettevõtte tootmises ka pehmevahtu ja plastmassi. Neist valmistatakse nii lumesahaterasid, selja- ja peatugesid, patju ja madratseid kui ka lumekelgu- ja rongiistmeid.

Ettevõtte tooteid kasutavad näiteks Eesti kaitsevägi ning Soome riigiraudtee.

Estelaxe annab tööd 35 inimesele ning müüb 95% oma toodangust Soome. Ettevõtte käive oli 2013. aastal 2,3 mln ning kasum 0,1 mln eurot.

info@estelaxe.ee
+372 505 2877
www.estelaxe.ee

Vaata rohkem …